Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Držitelé Nobelových cen míru

NOBELOVA CENA MÍRU
Je jednou z pěti Nobelových cen, udělovanou osobě, nebo instituci, která " vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů". Nobelova cena míru je nepochybně nejkontroverznější z rodiny Nobelových cen a okolo jejího udělení se často rozputávají zuřivé debaty. Kromě sporu o zásluhách nominovaných a oceněných osobností, se zde vyskytlo několik případů, kdy ocenění některých konkrétních osob nebo organizací vyvolalo morální pobouření v širší veřejnosti. Asi největší bouře propukly v roce 1994 po ocenění Jásira Arafata, palestinského politika, podezřelého ze spolupráce s teroristy. Na protest proti tomuto ocenění tehdy odstoupila celá třetina členů výboru, který ceny uděluje.

Proslulý vynálezce Alfred Nobel, narozen 21. října 1933 ve Švédsku, je zakladatelem fondu, z něhož je každoročně udělována Nobelova cena za FYZIKU, CHEMII, LÉKAŘSTVÍ, LITERATURU A MÍROVÉ SNAHY. Svůj nejslavnější vynález DYNAMIT omlouval Alfred celkem oprávněně jako dobrodiní, jímž chtěl lidstvu poskytnout spolehlivou a bezpečnou důlní třasklavinu. Dynamit se však okamžitě stal zbrojářským artiklem. Vypráví se, že Nobelem účinky jeho vynálezu na bojištích tak otřásly, že se je rozhodl napravit NOBELOVOU CENOU. Ve své době patřil mezi nejbohatší muže na světě. V poslední závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. Dnes je Nobelova cena považována za nejvyšší ocenění, jakého může vynálezce, umělec nebo státník dosáhnout.
Alfred Nobel zemřel svobodný a b
Nobelova cena míru