Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

1901 Henri Dunant

1901 Henri Dunant

1901 JEAN HENRI DUNANT

Byl švýcarský obchodník,spisovatel,zakladatel červeného kříže a spolu s Fredéricém Passym se stal prvním držitelem ceny míru v historii. Narodil se 8. května 1828 v Ženevě.Oba jeho rodiče se intenzivně věnovali charitě,což zásadně ovlivnilo Dunantův život.
V roce 1859 během války Rakouska s Francií,Dunant odcestoval do Solferina se záměrem pomoci raněným. A těch bylo na bitevním poli několik tisíc.Dunant začal organizovat pomoc raněným,zřídil nákup potřebného zdravotnického materiálu a podílel se na stavbě polních nemocnic.
Přesvědčoval obyvatele,aby pomáhaly raněným bez ohledu na to,ke které straně konfliktu patřili.Používal k tomu slogan "Tutti fratelli" (všichni jsou bratři). 17. února 1863 byl navržen protiklad k švýcarské vlajce - červený kříž v bílém poli. Toto datum je považováno za počátek celosvětového hnutí Červeného kříže. O rok později, byla podepsána první z tzv. Ženevských konvencí - Ženevská úmluva o zlepšení osudu zraněných v bitevním poli.
Jenže v témže roce Dunant rezignoval na svou funkci v členském výboru kvůli neshodám. Jeho podniky byly kvůli úpadku dány do konkurzu. Díky tomuto skandálu se Dunant vzdal veškerých společenských aktivit a je uvržen do chudoby.
Vzhledem k zdravotnímu stavu si Dunant nemohl převzít cenu osobně.Poslední léta jeho života trpěl stihomamem,který pravděpodobně vznikl z nervového vypětí při pronásledování věřiteli a z neustálého boje o přežití v časech chudoby. Zemřel 30. 10 1910, zpopelněn podle přání bez všech poct.je pohřben v Sihlfeldu v Curychu. Den jeho narozenin je stanoven jako den Červeného kříže a Červeného půlměsíce.