Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

1905 Bertha Von Suttnerová

Hraběnka českého původu se stala první ženou v historii, která získala Nobelovu cenu za mír. Narodila se v Praze,její otec byl František Josef Kinský. Po jeho smrti odešla spolu se svou matkou do Brna, kde se jí dostalo kvalitního vzdělání a probudil se v ní nevšední zájem o jazyky,literaturu a humanistické vědy. Provdala se za Alberta Suttnera, s nímž pak odjela do Gruzie. Spolu s manželem pracovala ve vojenském lazaretu při rusko - tureckém konfliktu. Berta zde poznala velké a zbytečné utrpení, jenž zásadně ovlivnily její budoucí aktivity.

V roce 1889 Berta von Suttnerová vydala román "odzbrojte", v němž popisuje dění v kraji těsně po velké bitvě u Hradce Králové v roce 1866. Román vyvolal velký rozruch a katapultoval Suttnerovou mezi přední představitele mírového hnutí ve světě.Po smrti svého manžela věnovala veškeré své úsilí mírovým aktivitám. Vyjadřovala svůj odpor k antisemitismu a obhajovala práva žen. Přijala pozvání od tehdejšího amerického prezidenta Theodora Roosvelta do Bílého domu. Byla blízká přítelkyně Alfreda Nobela. Bertha von Suttnerová byla považována za nejproslulejší ženu před první světovou válkou. Zemřela po těžké nemoci ve věku 71 let v roce 1914 ve Vídni.
1905 Bertha Von Suttnerová