Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

1906 Theodor Roosvelt

Narodil se 27. října 1858 v New York City v rodině zámožného holandského finančníka. Jako chlapec procestoval Evropu a navštívil Egypt. Od dětství sportoval, zvláště se věnoval boxu i přes astmatické potíže, si udržoval bezvadnou fyzickou kondici.Vystudoval přírodní vědy na Harwardu a roku 1880 se oženil s dcerou bankéře, která o 4 roky později zemřela při porodu jejich dcery.

Politickou dráhu začal v roce 1882 jako poslanec republikánů. později jako guvernér začal prosazovat reformy ve prospěch dělnictva a odborů.Po atentátu, jemuž podlehl americký president Mckinley, se Roosvelt stal ve svých 42 letech nejmladším presidentem v historii spojených států. Ukázal se být silnou a vůdčí osobností a dokázal si získat podporu veřejnosti. Dále se zasazoval o zlepšení života dělníků, zavedení 8 - hodinové pracovní doby, úpravu pracovních podmínek. Věnoval také mimořádnou pozornost životnímu prostředí. Stál u zrodu prvního národního parku - YELLOWSTONE. V roce 1905 se Roosvelt stal prostředníkem při mírovém jednání mezi Ruskem a Japonskem, za což mu o rok později byla udělena Nobelova cena za mír. S Japonskem poté roku 1908 uzavřel dohodu o vzájemném uznání teritoriálních držav na Dálném východě. V roce 1908 nekandidoval, místo toho se sám vydal na lov divoké zvěře do Afriky a poté cestoval po Evropě. Když propukla 1. světová válka, prosazoval vstup USA do války. Zemřel ve svých 60 letech roku 1919 na srdeční infarkt a byl pohřben ve státě New York.
1906 Theodor Roosvelt