Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

1952 Albert Schweitzer

1952 Albert Schweitzer
Albert Schweitzer se narodil v Horním Sazku (dnes Francie) v roce 1875. Byl protenstanský teolog, misionář, filosof,vynikajicí varhaník, etik a drižitel mnoha ocenění, především pak Nobelovy ceny míru, kterou obdržel v roce 1952.
V roce 1905 jako 30 letý úspěšný a uznávaný muž zatoužil Albert Schweitzer po změně, rozhodl se od základu změnit svůj život. Mnozí ho měli za blázna, setkal se také s nepochopením a kritikou.
Začal studovat medicínu a to na samé universitě, kde získal doktorát z teologie. Schweitzer měl tehdy za sebou už mnoho odborných filosofických a teologických prací, byl nejen známým kazatelem, ale také organistou (někteří znalci ho dodnes považují za nejvěrnějšího interpreta Bachovy hudby). Po studiích odjel do Lambaréné v Africe (dnešní Gabon), kde pracoval díky svojí obětavosti a trpělivosti v těch nejtěžších podmínkách. Neúnavně léčil i přes nedostatek materiálu a léčiv. Většinu potřebných peněz získával sám svými knihami a koncertováním po Evropě a Americe. Postupem času získal sponzory pro zbudování nemocnice v Gabonu .
Dva roky po udělení Nobelovy ceny Schweitzer upozornil lidstvo na nebezpečí nukleárních zbraní. Odkaz Alberta Schweitzera je nesmírně aktuální ještě dnes.
Albert Schweitzer zemřel 4. září 1965 v Gabonu.
Citáty Alberta Schweitzera
- Každý si své Lambaréné musí najít sám. Ale musí o to velmi a velmi usilovat. Není to snadné.

- Kdyby se lidé v dospělosti stávali tím, po čem touží ve čtrnácti letech, byl by celý svět dočista jiný.

- Nacionalismus je vlastenectví, které ztratilo svou vznešenost.

- „Příroda je tak krásná a velkolepá, když ji posuzujeme zvenčí, ale čtení v její knize je hrůzné. A její brutalita je tak bezesmyslná. Ten nejcennější život je obětován nejnižšímu. Jednou vdechne dítě bacil tuberkulózy.
Řekli o něm...
Je to génius lidskosti.--(Winston Churchill)

Schweitzer je velký tím, jak bojuje s bezcitností a chladem všude, kde vidí pro člověka sebemenší naději. Koná své skutky v Lambaréné i všude jinde z prostého pocitu vnitřní nutnosti.--(Albert Einstein)