Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

1964 Martin Luther King

Martin Luther King byl jedním ze tří dětí reverenda Martina Luthera Kinga seniora. V roce 1948 získal titul bakaláře ze sociologie a v roce 1951 z teologie. Absolvoval postgraduální studium a v roce 1955 získal titul PhD ze systematické teologie na univerzitě v Bostonu.
Byl pastorem v baptistickém kostele ve městě Montgomery v Alabamě. Když v roce 1955 Rosa Parkerová (proslulá aktivistka za práva černochů) odmítla uvolnit své místo bílému pasažérovi a tím se dopustila trestného činu dle tehdejších zákonů, Martin Luther King vedl 382 dní trvající bojkot veřejné dopravy, jehož cílem bylo přinutit společnost zrušit rasovou segregaci.
Během tohoto období byl Martin Luther King vystaven enormnímu nátlaku z řad přívrženců rasové nesnášenlivosti. King byl zatčen a na jeho dům byl podniknut pumový atentát. Nicméně kampan byla úspěšná a vyústila ke zrušení rasové segregace na vnitrostátních autobusových linkách.
Později se King podílel na založení skupiny SOUTHERN CHRISTIAN LEADERSHIP CONFERENCE (SCLC), která koordinovala černošské skupiny při nenásilných protestech (King se inspiroval Mahátmou Ghándhím), jejíž účelem bylo dosažení reforem zákonů týkajících se občanských svobod. Stal se jejím prvním prezidentem a vedl jí až do své smrti.
K velké nevoli tehdejšího prezidenta Lyndona Johnsona začal otevřeně kritizovat válku ve Vietnamu. V roce 1963 se zúčastnil pochodu na Washington, kde pronesl svůj slavný proslov "I have a Dream" ( viz odkaz na video).
Po dosažení uspěchů pro ukončení rasové segregace se King začal zabývat komplexnějšími problémy afro-americké kultury ve Spojených státech: otázkami jako nerovnosti ve vzdělání, možnostech výběru povolání, zdravotní péče, práva volit.
Postupně si získával přízen veřejnosti a z lokálního vůdce proti rasové diskriminaci se zejména v druhé polovině 60. let stal významnou osobností celonárodní americké politické scény.
Současně ale byl v hledáčku rozvědky Johnsonovy adminirstativy. Vzhledem ke svým názorům byl terčem kritiky za své levicové politické přesvědčení.
Na Martina Luthera Kinga byl spáchán atentát 4. dubna 1968 v 18:01 při projevu na balkoně 2. patra motelu v Tennessee. Vražda vedla k vypuknutí nepokojů ve více než 60 městech. O pět dní později, v den Kingova pohřbu, vyhlásil prezident Lyndon Johnson den smutku. Kingova pohřbu se zúčastnilo zhruba 300 000 lidí, prezident Johnson mezi nimi chyběl.
O dva měsíce později byl zadržen podezřelý James Earl Ray, který byl odsouzen na 99 let vězení.
V roce 1964 získal Martin Luther King Nobelovu cenu míru, v roce 1974 jej prezident Jimmi Carter vyznamenal in memoriam PREZIDENTSKOU MEDAILÍ SVOBODY. V roce 1986 byl jeho svátek MARTIN LUTHER KING DAY (slavený ve výročí jeho narození) prohlášen národním svátkem Spojených států. V roce 2004 posmrtně obdržel ZLATOU MEDAILI KONGRESU.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther_King


Citáty Martina Luthera Kinga:

- Nenalezne-li člověk něco, pro co by byl schopen zemřít, není schopen života.
(jiná verze překladu: Člověk, který není ochoten pro něco zemřít, není hoden toho, aby žil.)

- Lidé se často nenávidí, protože se obávají druhých lidí, obávají se druhých, protože je neznají, neznají je, protože spolu nekomunikují, nekomunikují spolu, protože jsou odděleni.

- Nic na světě není nebezpečnější, než upřímná neznalost a svědomitá hloupost.
1964 Martin Luther King
Proslov I have a dream