Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

1969 Mezinárodní Organizace Práce

MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE PRÁCE (INTERNATIONAL LABOUR ORGANIZATION, zkrat. ILO) je specializovanou organizací OSN, jejímž hlavním cílem je prosazování sociální spravedlnosti a mezinárodně uznávaných lidských a pracovních práv.
Byla založena roku 1919 ve Versailles jako zřízení Společenství národů s cílem podpory světového míru na základě sociální spravedlnosti. Od roku 1946 je specializovanou organizací OSN se sídlem v Ženevě. ILO formuluje mezinárodní politické přístupy a programy na zlepšení pracovních podmínek, vytváří mezinárodní pracovní standarty, organizuje rozsáhlý program technické spolupráce a provozuje školící, vzdělávací a výzkumné programy.

ILO se skládá ze tří orgánů:
Mezinárodní konference práce - Každý rok se koná zasedání delegací vlád společně se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců z členských zemí. Řeší se zde sociální a pracovní otázky globálního významu, určuje mezinárodní pracovní standarty.
Správní rada - Řídí činnost ILO, připravuje program a rozpočet organizace a posuzuje případy porušování standartů ILO.
Mezinárodní pracovní úřad - Slouží jako stálý sekretariát organizace.
Mezinárodní organizace práce získala Nobelovu cenu za mír v roce 1969.
1969 Mezinárodní Organizace Práce