Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

1971 Willy Brandt

Willy Brandt rozený Herbert Ernst Karl Frahm byl německý politik, kancléř západního Německa (1969 - 1974) a vůdce sociální demokratické strany Německa.
Narodil se roku 1913 svobodné matce, která pracovala jako pokladní pro obchodní dům. Vzhledem k její pracovní vytíženosti, byl vychováván především nevlastním otcem. V jeho necelých 17 letech se stává členem sociálně - demokratické strany SPD. Dvakrát byl nucen opustit Německo před zuřícím nacismem. Během své první emigrace vystudoval historii v Norsku, jeho profesí se stala žurnalistika. Pod pseudonymem se do německa vrátil v roce 1936 coby norský student, pracoval jako reportér událostí španělské občanské války.
Druhou emigraci strávil až do konce 2. světové války ve Švédsku. Do Německa se vrátil až v roce 1946, o dva roky později získává členství v SPD. Byl zvolen poslancem spolkového sněmu, angažoval se v politice tehdy západního Berlína. Brandt se nikdy netajil myšlenkami ve prospěch silné evropské integrace. Záměr užšího propojování Evropy tak mohl silou své autority prosazoval dále v roli spolkového ministra zahraničí a poté i spolkového kancléře.
Jeho nejvýznamějším odkazem je OSTPOLITIK - Politika vstřícnějšího a vnímavějšího přístupu mezi západní a východní častí rozdělené Evropy na přelomu 60 a 70 let. O 20 let později otevřeně podporoval revoluční hnutí ve střední a východní Evropě a pochopitelně i znovusjednocení Německa. Je velmi pravděpodobné, že Brandtova OSTPOLITIKA, přispěla k pozvolnému uvolnování tuhého ortodoxního socialismu v komunistických částech Evropy a vytvořil tak prostor pro revoluční hnutí v těchto částech Evropy a přispěl tak ke znovusjednocení Německa. Brandt za toto úsilí získal v roce 1971 Nobelovu cenu za mír.
Brandt byl donucen rezignovat v roce 1974 poté, co se veřejnost dozvěděla, že jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, pracoval pro východní tajnou službu (STASI). Byl to největší politický skandál v poválečném západním Německu.
Willy Brandt autor řady knih, nositel mnoha ocenění a jeden z nejvýznamějších tvůrců pokročilé fáze procesu Evropské integrace, zemřel v říjnu 1992 v malém městě Unkel nedaleko Bonnu.
1971 Willy Brandt