Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

George Clooney

Jen zřídkakdy se televiznímu herci podaří prosadit se na stříbrném plátně. Clooneymu se to ale podařilo získal si uznání akademiků a dnes patří mezo hollywoodskou "těžkou váhu".
Gerge Timothy Clooney se narodil 6. května 1961 v kentuckém Lexingtonu. Jeho matka Nina pár let předtím vyhrála soutěž krásy státu Kentucky, jeho otec byl televizní reportér a příležitostný herec. George Clooney se také může pochlubit svou tetou, neni jí nikdo jiný než slavná zpěvačka a herečka Rosemary Clooneyová. George tak znal zákulisí showbyznysu téměř dokonale. Psal se rok 1982 kdy se sbalil a s pár dolary v kapse vyrazil uskutečnit svůj sen do Los Angeles. Přebýval u své tety Rosemary. Dlouho se mu ale nedařilo a tak Clooney si George díky svému neúspěchu vylil zlost na tetu, která ho jednoduše vykopla. Hodně lidí si myslí, že George dostal roli v úspěšném seriálu POHOTOVOST a pak se najednou proslavil u filmu, tak to ale nebylo. Aby se vyrovnal s existenčními problémy, najal si společně s kamarádem garsonku, kde spal na rozkládacím gauči několik let. Živil se jako podomní prodejce, pracoval na stavbě nebo točil limonádu u stánku. Po mnoha neúspěšných rolích a účinkováních v seriálech různé úrovně, se mu začalo blýskat na lepší časy a to v podobě fenomenálního seriálu POHOTOVOST.
Role Douga Rosse, který má špatnou pracovní morálku, mu sedla jako ulitá, měl možnost projevit se jako charismatický chlapík s neuvěřitelným sexappealem. Zlé jazyky se ptají: Coby dělal George Clooney bez POHOTOVOSTI. Správná otázka by ale měla znít: Co by dělala POHOTOVOST bez George Clooneyho. Jeho renomé se pomalu zlepšovalo a počátkem 90 let už byl v televizi velká hvězda. Ucházel se o roli v Thelmě a Louise, ale vyfoukl mu ji Brad Pitt a Geroge se stím nemohl dlouho vyrovnat. V roce 1989 uzavřel snatek se seriálovou herečkou Talií Balsam manželství ale nemělo dlouhého trvání a George Clooney se zapřísahal, že se už nikdy neožení a nikdy nebude mít děti. Tomuto slibu dostál až dodnes.
Brány do světa showbyznysu mu otevřela role ve filmu Od soumraku do úsvitu pod taktovkou Quentina Tarantina. Od té doby se George Clooney definitivně zařadil mezi hollywoodskou smetánku.
Jeho snímky zaručují kvalitní podívanou a sám Clooney je držitelem mnoha ocenění plus té nejvýznamější - Oscar. Získal ho za politicky laděný film Siriana. Společně s významným režisérem Stevenem Sodeberghem založili produkční společnost SECTION EIGHT. Z této společnosti už vzešla řada kvalitních snímků jako všechny díly Dannyho partáků, Věčný svit neposkvrněné mysli, svěrací kazajka a další.Clooney režijně debutoval v roce 2002 s filmem Miluj svého zabijáka.
George Clooney platí za nenapravitelného sukničkářa a je pověstný svými milostnými románky a přelétavostí. Mezi jeho bývalé milenky se řadí modelka Lisa Snowdon, René Zellweger nebo Charlize Theron.Co ale Clooney stále popírá je vztah s Julií Roberts. Jak sám uvedl, nikdy se nastal příčinou jejího rozchodu s Benjaminem Brattem. Nechal se slyšet, že ideální žena podle jeho názoru by měla mít úsměv Nicole Kidman, osobnost Julie Roberts a krásu Michelle Pfeiffer. George Clooney je také velký vtipálek. Při natáčení Dannyho partáků připravil svěmu hereckému kolegovi Bradovi Pittovi nemilý budíček v podobě zavěšení kýble se studenou vodou zavěšeným nad dveřmi Pittova apartmás jízlivým vzkazem: "to máš za Thelmu a Louise". Každopádně Clooney s Pittem navázali pevné přátelství a společně s Matem Damonem tráví každý rok v Clooneyho italském sídle u jezera Como.
George Clooney si ale získal respekt také na politické půdě. Angažoval se v hnutí proti válce v Íráku, stal se prostředníkem mezi znepřátelenými tábory v Dárfúru, kde zemřelo přes 200 000 lidí a téměř dvaapůl milionů lidí uprchlo ze svých domovů. Clooney o tomto konfliktu hovořil na Radě bezpečnosti OSN. Za svou humanitární práci byl navržen na Nobelovu cenu míru a stal se oficiálním poslem míru spojených národů.Filmová hvězda, scénárista, producent a režisér je také aktivistou v charitativních kampaní. je organizátorem tzv. Telethonu, což je ojedinělá charitativní kampan kde si finanční dárce může telefonicky popovídat s celebritou, kterou si sám vybere.
První Telethone se uskutečnil po 11. září 2001 kdy se shromaždovaly peníze pro pozůstalé obětí teroristického útoku, další se pak konal nedávno při neštastném zemětřesení na Haiti. Telethonu se pokaždé účastní jen ty nejpřednější celebrity světového showbyznysu, je to nejprestižnější charitativní událost.
Georgi Clooneymu se prostě daří vše na co sáhne. Stále ale neztratil svou pokoru a nadhled. "Bez pohotovosti bych nikdy neudělal tak skvělou kariéru. Mohl bych si namlouvat, že bych se díky své genialitě stejně proslavil, ale není to pravda. Měl jsem prostě kliku". Uvedl Clooney.
CO MOŽNÁ NEVÍTE O GEORGOVI

* Zapřísahal se, že se už nikdy neožení a nebude mít děti. Nicole Kidman se s ním vsadila o 10 000 dolarů, že do svých čtyřiceti let slib poruší. V den 40. narozenin mu poslala šek a George jí ho vrátil s poznámkou, že výši sázky zdvojnásobuje a bude platit do jeho padesáti let.

* Společně s přítelem Stevenem Soderbergem založili produkční společnost Section 8. Název pochází z vojenského paragrafu, který se týká předčasného propuštění do civilu na základě nepříčetnosti vojáka.

* Předloni mu zemřelo jeho oblíbené prasátko Max (ve věku požehnaných osmnácti let), které mu před lety darovala herečka Kelly Preston.

* Při natáčení Tří králů se na place popral s režisérem Davidem O. Russellem. Ten pak prohlásil, že „další film s Clooneym by netočil, i kdyby za to dostal zaplaceno dvacet milionů“.

* Miluje seriál South Park. Když jeho tvůrce požádal, aby v něm dostal roli, vybrali mu postavu homosexuálního psa Sparkyho.